Answer:
Your vehicle would emit 5,747.82 pounds of
in a year if it were operated for 170 miles each week.
Explanation:
Car's fuel efficiency = 27.5 miles/gal
Weekly distance covered = 170 miles
Distance driven per day = 
Daily gasoline volume: V


Gasoline density = d= 
Daily gasoline mass = m


Gasoline moles (isooctane):
=
The chemical reaction shows that 2 moles of isooctane produce 16 moles of carbon dioxide gas. Therefore, 20.292 moles of isooctane will generate:
carbon dioxide gas
The mass of 162.340 moles of carbon dioxide gas:
162.340 mol × 44 g/mol = 7,142.91 g
Daily carbon dioxide mass produced = 7,142.91 g
1 year = 365 days
Total carbon dioxide mass produced in 365 days:
= 365 × 7,142.91 g = 2,607,163.494 g
1 pound = 453.592 g

Your car would emit 5,747.82 pounds of
if driven 170 miles weekly over a year.