Answer:

Explanation:
Provided:
fiber diameter d= 18 μm
screen distance D= 30 cm
wavelength λ= 560 nm
from this, we can determine the fringe width

substituting the values yield


Answer:
v_y = 12.54 m/s
Explanation:
Given values:
- Initial vertical height y_o = 10 m
- Initial velocity v_y,o = 0 m/s
- The object's acceleration in the air = a_y
- The actual time taken to reach the ground t = 3.2 s
Find:
- How to calculate the object's speed when it arrives at the ground?
Solution:
- Apply kinematic equations to find the actual acceleration of the ball when it reaches the ground:
y = y_o + v_y,o*t + 0.5*a_y*t^2
0 = 10 + 0 + 0.5*a_y*(3.2)^2
a_y = - 20 / (3.2)^2 = 1.953125 m/s^2
- Use the total energy conservation principle of the system:
E_p - W_f = E_k
Where, E_p = m*g*y_o
W_f = m*a_y*(y_i - y_f)..... Reflecting air resistance
E_k = 0.5*m*v_y^2
Thus, m*g*y_o - m*a_y*(y_i - y_f) = 0.5*m*v_y^2
g*(10) - (1.953125)*(10) = 0.5*v_y^2
v_y = sqrt(157.1375)
v_y = 12.54 m/s
Answer:
3.4 x 10⁴ m/s
Explanation:
Analyze the circular path of the electron
B = magnetic field = 80 x 10⁻⁶ T
m = mass of an electron = 9.1 x 10⁻³¹ kg
v = speed in the radial direction
r = radius of the circular trajectory = 2 mm = 0.002 m
q = charge of an electron = 1.6 x 10⁻¹⁹ C
For the electron’s circular movement
qBr = mv
(1.6 x 10⁻¹⁹) (80 x 10⁻⁶) (0.002) = (9.1 x 10⁻³¹) v
v = 2.8 x 10⁴ m/s
Now, consider the electron's movement in a straight line:
v' = speed in linear motion
x = distance traveled horizontally = 9 mm = 0.009 m
t = duration =
=
= 4.5 x 10⁻⁷ sec
Using the formula
x = v' t
0.009 = v' (4.5 x 10⁻⁷)
v' = 20000 m/s
v' = 2 x 10⁴ m/s
The resultant speed is given by
V = sqrt(v² + v'²)
V = sqrt((2.8 x 10⁴)² + (2 x 10⁴)²)
v = 3.4 x 10⁴ m/s
The work performed to elevate the box equals 515.03 J.