Explanation:
Here is the provided information:
Mass of oxygen contained = 100 mg =
g
Thus, the moles of oxygen can be calculated using the following formula:
n = 
=
moles
Diameter of the cylinder = 6 cm =
m
= 0.06 m
Next, we can determine the cross-sectional area (A) as follows:
A =
=
Length of the tube = 11 cm = 0.11 m
Thus, the volume (V) is given by 
= 
For our calculations, we'll assume the internal pressure is P.
Moreover,
= 100 kPa = 100000 Pa,
The pressure difference amounts to 100000 - P
Thus, the force required to open is calculated as follows:
Force = Pressure difference × A
=
We are provided with the information that the force equals 173 N.
Thus,
= 173
By solving, we find,
P =
= 38.65 kPa
Using the ideal gas equation, PV = nRT
Hence, we will input the values into the equation as follows:
PV = nRT
T = 462.66 K
Consequently, we can deduce that the gas temperature is 462.66 K.