Respuesta:
0.16 M
Explicación:
Teniendo en cuenta:

O sea,

Dado que:
Para
:
Molaridad = 0.200 M
Volumen = 20.0 mL
Convierte mL a L:
1 mL = 10⁻³ L
Entonces, volumen = 20.0×10⁻³ L
Los moles de
son:

Moles de
= 0.004 moles
Para
:
Molaridad = 0.400 M
Volumen = 30.0 mL
Convertimos mL a L:
1 mL = 10⁻³ L
Volumen = 30.0×10⁻³ L
Entonces, los moles de
son:

Moles de
= 0.012 moles
Según la reacción:

1 mol de
reacciona con 1 mol de 
Por lo tanto,
0.012 mol de
reacciona con 0.012 mol de 
Moles disponibles de
= 0.004 mol
El reactivo limitante es el que está en menor cantidad, entonces
es el limitante (0.004 < 0.012).
La formación del producto depende del reactivo limitante, así que,
1 mol de
reacciona con 1 mol de
y produce 1 mol de 
0.004 mol de
reacciona con 0.004 mol de
y genera 0.004 mol de 
Los moles restantes de
son: 0.012 - 0.004 = 0.008 mol
El volumen total es 20 + 30 mL = 50 mL = 0.050 L
Por lo que la concentración del ion bario,
, después de la reacción es:

The conversion of -70 degrees Celsius results in 9/5 x C + 32 = 158 degrees Fahrenheit. CO2 transitions to solid state at -108.5 degrees Fahrenheit, indicating that at -70 degrees Celsius, it will be in the state commonly known as 'dry ice'.
Answer:
The force is 38503.5N.
Explanation:
From the problem, we determine:
P (pressure) = 5.00 atm.
Next, to find the force in Newtons (N), we must convert 5 atm into N/m², as shown:
1 atm equals 101325 N/m².
So, 5 atm equals 5 x 101325 = 506625 N/m².
A (the piston area) = 0.0760 m².
Pressure signifies force per unit area, mathematically represented as
P = F/A.
From this, we find F = P × A.
F = 506625 × 0.0760.
Therefore, F = 38503.5N.
Thus, the piston experiences a force of 38503.5N.
I hope you can decipher it and that it's also accurate. Wishing you all the best.