Fe 3+ + SCN- --> FeSCN 2+
<span>.......Fe 3+.......SCN-.........FeSCN 2+ </span>
<span>I.......0.04..........0.001.............. </span>
<span>C........-x...............-x............. </span>
<span>E.....0.04-x.....0.001-x...........x </span>
<span>Keq = 203.4 = x / (0.04-x)(0.001-x) </span>
<span>203.4 = x / (x^2 - 0.041x + 4x10^-5) </span>
<span>203.4x^2 - 8.34x + 0.00094 = x </span>
<span>203.4x^2 - 9.34x + 0.00094 = 0 </span>
<span>x = -0.0001M or 0.0458M </span>
<span>therefore, according to the calculated Keq, all of the SCN- and Fe 3+ would be fully converted into FeSCN 2+</span>
Response: The moles in 369 grams of calcium hydroxide are 4.98 moles
Reasoning: Given,
Mass of calcium hydroxide = 369 g
Molar mass of calcium hydroxide = 74.093 g/mole
Formula used:

Now substituting the provided values into this formula, you will find the moles of calcium hydroxide.

Thus, the number of moles in 369 grams of calcium hydroxide is, 4.98 moles
The coefficients in a balanced equation indicate the relationship between the moles of reactants and products. In this case, four moles of hydrochloric acid react with one mole of oxygen to yield two moles of chlorine and water. Therefore, the mole ratio of hydrochloric acid to chlorine is 2:1. To calculate the number of moles, you divide the mass by the mass of a single mole. Cl2 = 2 * 35.45 = 70.9 grams. Thus, Number of moles = 335 ÷ 70.9, which is roughly 4.72 moles. The amount of hydrochloric acid would then be double that figure.