Explanation:
The formula illustrating the relationship between resistance and temperature is as follows:
R =
![R_{o} + \alpha [T_{2} - T_{1}]](https://tex.z-dn.net/?f=R_%7Bo%7D%20%2B%20%5Calpha%20%5BT_%7B2%7D%20-%20T_%7B1%7D%5D)
where, R = final resistance
= initial resistance
= temperature coefficient of resistivity
= final temperature 
= initial temperature
Given data as follows.
R = 36 ohm,
= 3 ohm
= 0.0045
Substituting the provided values into the above formula gives us the following.
R = 
36 =
=
![3 + 0.0045 \times [T_{2} - 293]](https://tex.z-dn.net/?f=3%20%2B%200.0045%20%5Ctimes%20%5BT_%7B2%7D%20-%20293%5D)
= 7626.33 K
Thus, it can be concluded that
the temperature of the light bulb at 12.0 V is 7626.33 K.
The response is affirmative .
An organism exhibiting the dominant phenotype can have two potential genetic combinations (for a gene with two alleles):
It might be homozygous dominant (WW) or
it can be heterozygous dominant (Ww), which is also known as a carrier
For instance, two black sheep can produce offspring with white wool if both are heterozygous dominant. In this scenario, both parents could pass on the recessive allele, resulting in their offspring inheriting the phenotype of white wool characterized by the genotype ww.