Hello, in this situation, the chemical reaction occurring is as follows: Next, we will ascertain the limiting reactant by calculating the moles of magnesium oxide produced from 3.86 g of magnesium and 155 mL of oxygen using the given mole ratios of 2:1:2 and applying the ideal gas equation, demonstrating that oxygen is the limiting reactant because it generates the least magnesium oxide. Subsequently, we determine the mass of magnesium consumed solely by the oxygen.
Respuesta:
0.16 M
Explicación:
Teniendo en cuenta:

O sea,

Dado que:
Para
:
Molaridad = 0.200 M
Volumen = 20.0 mL
Convierte mL a L:
1 mL = 10⁻³ L
Entonces, volumen = 20.0×10⁻³ L
Los moles de
son:

Moles de
= 0.004 moles
Para
:
Molaridad = 0.400 M
Volumen = 30.0 mL
Convertimos mL a L:
1 mL = 10⁻³ L
Volumen = 30.0×10⁻³ L
Entonces, los moles de
son:

Moles de
= 0.012 moles
Según la reacción:

1 mol de
reacciona con 1 mol de 
Por lo tanto,
0.012 mol de
reacciona con 0.012 mol de 
Moles disponibles de
= 0.004 mol
El reactivo limitante es el que está en menor cantidad, entonces
es el limitante (0.004 < 0.012).
La formación del producto depende del reactivo limitante, así que,
1 mol de
reacciona con 1 mol de
y produce 1 mol de 
0.004 mol de
reacciona con 0.004 mol de
y genera 0.004 mol de 
Los moles restantes de
son: 0.012 - 0.004 = 0.008 mol
El volumen total es 20 + 30 mL = 50 mL = 0.050 L
Por lo que la concentración del ion bario,
, después de la reacción es:

Answer:
0.20M of nitric acid
0.00250M of KSCN
Explanation:
In the case of nitric acid, the solution's dilution changes from 10.00mL to 100.00mL, resulting in a 1/10 dilution. Given the original concentration of nitric acid is 2.0M, the updated concentration becomes: 2.0M×(1/10)=0.20M of nitric acid
Similarly, the dilution of KSCN extends from 50.00mL to 100.00mL, equal to a 1/2 dilution. Consequently, the new concentration of KSCN turns out to be:
0.00500M × (1/2) = 0.00250M of KSCN
I hope it aids you!