Answer:
3.4 x 10⁴ m/s
Explanation:
Analyze the circular path of the electron
B = magnetic field = 80 x 10⁻⁶ T
m = mass of an electron = 9.1 x 10⁻³¹ kg
v = speed in the radial direction
r = radius of the circular trajectory = 2 mm = 0.002 m
q = charge of an electron = 1.6 x 10⁻¹⁹ C
For the electron’s circular movement
qBr = mv
(1.6 x 10⁻¹⁹) (80 x 10⁻⁶) (0.002) = (9.1 x 10⁻³¹) v
v = 2.8 x 10⁴ m/s
Now, consider the electron's movement in a straight line:
v' = speed in linear motion
x = distance traveled horizontally = 9 mm = 0.009 m
t = duration =
=
= 4.5 x 10⁻⁷ sec
Using the formula
x = v' t
0.009 = v' (4.5 x 10⁻⁷)
v' = 20000 m/s
v' = 2 x 10⁴ m/s
The resultant speed is given by
V = sqrt(v² + v'²)
V = sqrt((2.8 x 10⁴)² + (2 x 10⁴)²)
v = 3.4 x 10⁴ m/s
Velocity = 71 meters per minute (MPM)
S stands for Speed
D means Distance
T represents Time
To calculate Speed, divide Distance by Time.
Bursitis refers to the irritation or injury of the small fluid-filled sacs called bursae that are located around the joints. This condition can lead to pain during movement or when the affected area is pressed. Occasionally, a rash may also develop. Thank you for your inquiry; I trust this information will be beneficial.
The kangaroo reaches a maximum vertical altitude of 2.8 m, which can be calculated using the formula 2.8 = 1/2 * 9.8 * t^2. Thus, applying the equation s = ut + 1/2at^2.