<span>θ=0.3sin(4t)
w=0.3cos(4t)(4)=1.2cos(4t)
a=-4.8sin(4t)
Knowing that the maximum of cos4t is always 1 (as seen in the cosine graph), similarly, sin4t will always equal 0
Thus, the maximum rate of w = 1.2 rad/s
vAmax=r*w=250*1.2=300 mm/s
(may vary if your graph/radius is derived from a different source)
adt=a*r=200*-4.8sin(4t)=0 (when sin(4t)=0)
adn=r*w^2=200*1.2^2=288
ad= the square root of adt^2 + adn^2 = 288 mm/s^2</span>
Answer
Given:
Wavelength = λ = 18.7 cm
= 0.187 m
Amplitude, A = 2.34 cm
Velocity, v = 0.38 m/s
A) Calculate the angular frequency.
Angular frequency,
ω = 2π f
ω = 2π x 2.03
ω = 12.75 rad/s
B) Calculate the wave number:
C)
Since the wave is traveling in the -x direction, the sign is positive between x and t
y (x, t) = A sin(k x - ω t)
y (x, t) = 2.34 sin(33.59 x - 12.75 t)