Greetings,
The number of lone pairs of electrons in a C2O molecule is...
4
Each Oxygen atom forms two bonds with Carbon.
I hope this was useful!
-Char
Utilize the ideal gas law:
n = PV / RT
P = 100kPa = 100 x 1000 x (9.8 x 10^{-6}) = 0.98 atm
Convert kPa to atm, where 1 Pa = 9.8 x 10^{-6} atm.
T = 293 K
V = 6.8 L
R = 1/12
Substituting all values leads to:
n = 0.272
Response: 1000
Rationale: because 5 cubic meters equals 5000 liters