Convert 55.0g Ca(OH)2 to moles.
The calculation shows that 55.0g of Ca(OH)2 corresponds to 0.742 moles.
To find the volume, divide 0.742 mol of Ca(OH)2 by its molarity of 0.680M, yielding approximately 1.09L of Ca(OH)2.
If you disregard the negligible volume of the Ca(OH)2 itself, the resulting total volume of a 0.680M solution created by dissolving 55.0g of Ca(OH)2 in an appropriate amount of water would be 1.09L.
The mass of hydrogen is 16.0 oz. To convert 16.0 oz of hydrogen into pounds, we utilize the conversion factor 1 lb = 16 oz. Next, we convert pounds to grams using the factors 1 kg = 2.2 lb and 1 kg = 1000 g. The heat of combustion for hydrogen is 142 J/g, and we will calculate the heat produced by combusting 16.0 oz.
The concentration of the HCl solution can be determined as follows:
The reaction equation is written as
NaOH + HCl = NaCl + H2O
Next, the moles of NaOH are calculated: moles = molarity x volume /1000
= 5 x 2/1000 = 0.01 moles
Using the mole ratio of NaOH to HCl, which is 1:1, the moles of HCl is also equal to 0.01 moles
The concentration is given by: concentration = moles/volume x 1000
= 0.01/10 x 1000 = 1M
Answer:
Explanation:
0.3(125)+0.7(126)=37.5+88.2=125.7
2. The most prevalent isotope is 32, since the average is very close to this value.
Answer:
pyvugdhgtcectbibycrc
Explanation:
c9yridutcltzojvifzlh ljf7gp please could you share the link for a moment 4