Answer: Rearrange the lone pairs of electrons from the outer atom(s) to create double or triple bonds with the central atom.
Explanation:
Answer:
a) 
b) 1657 €
Explanation:
Hola,
a) En esta cuestión analizaremos el millón de litros de agua anualmente, dado que este dato nos permite calcular el calor necesario para calentar dicha cantidad, considerando que la densidad del agua es de 1 kg/L:

A continuación, utilizamos la entalpía de combustión del metano para determinar la cantidad en kilogramos necesaria, ya que la energía calórica perdida por el metano es equivalente a la energía obtenida por el agua:


b) En este supuesto, tenemos que, bajo condiciones normales de 1 bar y 273 K, el precio de 1 metro cúbico de metano es 0,45 €, lo que nos permite calcular las moles de metano en esas condiciones:

En consecuencia, los kilogramos de metano que se obtienen por 0,45 € son:

Finalmente, usando regla de tres:
0.715 kg ⇒ 0.45 €
2630 kg ⇒ X
X = (2630 kg x 0.45 €) / 0.715 kg
X = 1657 €
Regards.
Response: The moles in 369 grams of calcium hydroxide are 4.98 moles
Reasoning: Given,
Mass of calcium hydroxide = 369 g
Molar mass of calcium hydroxide = 74.093 g/mole
Formula used:

Now substituting the provided values into this formula, you will find the moles of calcium hydroxide.

Thus, the number of moles in 369 grams of calcium hydroxide is, 4.98 moles
Step 1: Convert density from g/mL to g/L; 0.807 g/mL is equivalent to 807 g/L. Step 2: Calculate Moles of N₂; Density = Mass / Volume, or Mass = Density × Volume. Plugging in values, Mass = 807 g/L × 1 L gives us Mass = 807 g. Similarly, Moles = Mass / M.mass, which leads to Moles = 807 g / 28 g.mol⁻¹, giving us Moles = 28.82 moles. Step 3: Apply the Ideal Gas Law to determine Volume of gas occupied; P V = n R T, thus V = n R T / P. Remember to convert temperature to Kelvin (25 °C + 273 = 298 K). Hence, V = (28.82 mol × 0.08206 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 298 K) ÷ 1 atm, resulting in V = 704.76 L.