The volumes are 200cm3 and 0.0002m3
Let Cp represent the specific heat of the metal object.
To find this, we can set up a heat balance equation (heat lost by metal = heat gained by water):
- 19g * Cp * (22degC – 96degC) = 75g * 4.184J/g degC * (22degC - 18degC)
<span>Cp = 0.893 J/g degC</span>
Answer:
Please refer to the explanation
Explanation:
Race distance is 5km
Top speed = 45 yards
Converting yards to kilometers:
1km equals 1093.613 yards
x = 45 yards
(1093.613 * x) = 45
x = 45 / 1093.613
x = 0.0411480 km
Where x indicates the maximum distance he can sustain his highest speed in kilometers.
Thus, from the data available, we can determine that Lamar will not be able to maintain his maximum speed for the full 5km race, as he can only sustain it for 0.0411 kilometers.
In this scenario, there exists a constant electric field produced by a large sheet. This electric field can be defined as... The force acting on the ball due to this field acts horizontally, and this force must be counterbalanced by the horizontal tension component of the string to maintain equilibrium. Similarly, the vertical tension component in the string must equal the weight of the small sphere. Hence, we can derive two equations to illustrate this.