The answer is 10pi. I believe this will be helpful.
Boris's reaction time is denoted as t(r), implying that he has not jumped prior to that moment. Therefore, H(b)(t) equals 0
. The vertical displacement is determined simply as
D(t) = H(a)(t)
A) B) Explanation: Given: temperature of air, temperature of lungs, specific heat transferred from the lungs, specific heat of air, mass of 1 L air, breath rate. A) Calculate the amount of heat required to raise the air in the lungs to body temperature. B) Determine heat loss per hour.
Response:
(A) 4* 6 ^ ⁻6 T m² (B) 2 * 10 ^ ⁻6 v
Clarification:
Solution
Given that:
A refrigerator magnet with a depth of approximately 2 mm
The estimated magnetic field strength of the magnet is = 5 m T
The Area = 8 cm²
Now,
(A) The magnetic flux ΦB = BA
Therefore,
ΦB = (5 * 10^⁻ 3) ( 4 * 10 ^⁻2) * ( 2 * 10^ ⁻2) Tm²
Thus,
ΦB = 4* 6 ^ ⁻6 T m²
(B) By employing Faraday's Law, the subsequent equation applies:
Ε = Bℓυ
Where,
ℓ = 2 cm equals 2 * 10 ^⁻2 m
B = 5 m T = 5 * 10 ^ ⁻3 T
υ = 2 cm/s = 2 * 10 ^ ⁻2 m/s
Therefore,
Ε = (5 * 10 ^ ⁻3 T) * (2 * 10 ^ ⁻2) (2 * 10 ^ ⁻2) v
E =2 * 10 ^ ⁻6 v