Answer:
1.5
Explanation:
It is given that:
Compound A and B originate from Sulfur + Oxygen.
Compound A:
6g sulfur + 5.99g Oxygen
Compound B:
8.6g sulfur + 12.88g oxygen
By comparing the ratios:
Compound A:
S: O = 6.00: 5.99
S/0 = 6.0g S / 5.99g O
Compound B:
S: O = 8.60: 12.88
S / O = 8.60g S / 12.88g O
The mass ratio of A and that of B
(6.0g S / 5.99g O) ÷ (8.60g S / 12.88g O)
(6.0 g S / 5.99g O) × (12.88g O / 8.60g S)
(6 × 12.88) / (5.99 × 8.60)
= 77.28 / 51.514
= 1.50017
= 1.5
Answer:
The correct choice for your inquiry is option A, Argon.
Explanation:
Isotope Atomic mass Percent (%)
1 35.9675 0.337
2 37.9627 0.063
3 39.9624 99.6
To calculate the average atomic mass: (Mass of isotope 1)(percent of 1) + (Mass of isotope 2)(percent of 2) + (Mass of isotope 3)(percent of 3)
Average atomic mass = (35.9675)(0.00337) + (37.9627)(0.00063) + (39.9624)(0.996)
Average atomic mass = 0.1212 + 0.0239 + 39.8025
Average atomic mass = 39.9476
Theoretical Atomic mass
a) Ar 39.95
b) K 39.10
c) Cl 35.45
d) Ca 40.08
Answer:
Nylon and Spandex (Lycra).
Explanation:
These materials are designed to fit the body, with nylon drying more quickly than other types of fabrics, and Spandex being commonly found in swimming and sports apparel due to its elastic qualities. Both fabrics also wick moisture away and dry rapidly.
With high capacity and enhanced flexibility, nylon and Spandex provide a snug fit to the body and can retain their shape during various activities, making them ideal for swimming.
This explains why these materials are suitable based on the situation given.