Answer:
0.6
Explanation:
The formula for the volume of a sphere is 
Thus 
The radius of the disk is 
Applying angular momentum conservation;
The
of the sphere = 
of the disk = 

= 0.6
In static equilibrium, all forces balance out. Therefore, to simplify, start by breaking down F1 into its horizontal and vertical components. Since no other forces act horizontally, F1's horizontal component is known to be 40N. This information can be used to determine the vertical component using the Pythagorean theorem. Once the components are established, simply add the vertical components to calculate the difference between the upward and downward forces.
Answer: Tension = 47.8N, Δx = 11.5×
m.
Tension = 95.6N, Δx = 15.4×
m
Explanation: The speed of a wave on a string under tension can be determined using the following:

denotes tension (N)
μ refers to linear density (kg/m)
Calculating the velocity:


0.0935 m/s
Distance a pulse traveled in 1.23ms:


Δx = 11.5×
With a tension of 47.8N, the distance a pulse will cover is Δx = 11.5×
m.
When tension is doubled:



|v| = 0.1252 m/s
Distance in the same time:


15.4×
With the increased tension, it moves
15.4×
m
The star is moving away from our planet. To elaborate on the Doppler shift: This phenomenon, related to the Doppler effect, is the variation in the perceived frequency or wavelength (color) of a wave when the source of the waves and the observer are in motion relative to one another. Consequently, it can be inferred that as an object recedes, it exhibits more redshift in its spectrum. For instance, when a star moves away, its spectral lines shift towards the red end of the spectrum, whereas if it approaches Earth, the spectral lines move towards blue. Given that the peak wavelength is roughly 650 nm—which is associated with red—it can be concluded that the star is indeed moving away from Earth.