Answer:
When 1 mole of the solute is added to 1.0000
of water, the enthalpy change is 157.168 kJ/mol.
Explanation:
Mass of ammonium chloride used = 5.350 g
Moles of ammonium chloride = 
Let Q be the heat absorbed by 0.1 mole of solute and Q' be the heat lost by water.
Thus, Q = -Q'
Water volume, V = 
Water mass = m
Density of water, d = 1 g/mL

The temperature change in the water = ΔT = 21.79°C - 25.55°C = -3.76°C
Specific heat of water = c = 4.18 J/g°C


Q= -Q' = -(-1571.68 J) = 1571.68 J
Thus, 0.1 mole of solute absorbed 1571.68 Joules of energy from
of water.
When 1 mole of solute is dissolved in
of water:


Thermal energy absorbed when dissolving 1 mole of solute in
of water is 15716.8 Joules.
Enthalpy change when 1 mole of solute is dissolved in 1.0000
of water is:

When 1 mole of the solute is dissolved in 1.0000
of water, the change in enthalpy is 157.168 kJ/mol.