Clarification:
To obtain the specific element, you should multiply the grams provided by the ratio of grams of that particular element within its complete compound.
Since the query did not indicate the amount of NO2 produced, we can consider its mass to be negligible, thus assigning 1 mole to Nitrogen.
What precisely is being followed here?
The result is 4.16 L.
Based on the provided information, we calculated the following:
Molarity = 0.225 M,
Quantity of KI = 0.935 moles,
To find Volume: Molarity = moles/Volume, hence Volume = moles/Molarity.
Thus, Volume = 0.935/0.225, giving Volume = 4.16 L.
Consequently, 4.16 L of KI is required.