The chemical equation can be expressed as:
2H2 + O2 = 2H2O
Given the amounts of the reactants, we need to identify the limiting reactant before calculating the amount of product generated.
4.0 g H2 ( 1 mol / 2.02 g ) = 1.98 mol H2
5.0 g O2 ( 1 mol / 32 g ) = 0.1563 mol O2
The limiting reactant is O2, as it will be fully consumed in the reaction.
0.1563 mol O2 ( 2 mol H2O / 1 mol O2 ) ( 18.02 g / mol ) = 5.6 g H2O will be produced
Answer:
The alteration in the state of matter occurs when sufficient thermal energy is either added to or taken away from an object.
The updated volume of the balloon, when cooled at a constant pressure, is 3.98 L
Explanation
This new volume was determined using the formula from Charles' law
presented as V1/ T1 = V2/T2 where,
V1 = 4.24 L
T1= 23°C converted to kelvin = 23 + 273 = 296 K
T2 = 5.00°C converted to kelvin = 5.00 + 273 = 278 K
V2 =?
By rearranging the equation to isolate V2, we can find it by multiplying both sides by T2
V2 = V1 x T2/ T1
This results in V2 = (4.24 L x 278 K) / 296 K = 3.98 L