Answer:
The answer to your inquiry is Mass = 41230.7 g or 41.23 kg.
Explanation:
Data
Density = 0.737 g/ml
Mass = ?
Volume = 14.9 gal
1 gal = 3.78 l
Process
1.- Convert gallons to liters
1 gal ---------------- 3.78 l
14.9 gal ------------- x
x = 56.44 l
2.- Convert liters to milliliters
1 l ------------------- 1000 ml
56.44 l --------------- x
x = (56.44 x 1000) / 1
x = 56444 ml
3.- Calculate the mass
Formula
Density = 
Solving for mass
Mass = density x volume
Substituting values
Mass = 0.737 x 56444
Result
Mass = 41230.7 g or 41.23 kg.
At time
, the ball's horizontal and vertical velocities can be represented as


However, since the ball is thrown horizontally, we have
. The horizontal and vertical positions at time
are


The ball travels a distance of 22 m horizontally from the throw point, thus

With this, we determine that the time for the ball to reach the ground is

When it touches down,
and


We know that F=ma
where m represents mass and a indicates acceleration
thus, Force= ma
therefore, F=1300X1.07=1391N
I hope this helps
if my answer assists you, please consider marking it as the best one
Answer:
Please refer to the explanation
Explanation:
Race distance is 5km
Top speed = 45 yards
Converting yards to kilometers:
1km equals 1093.613 yards
x = 45 yards
(1093.613 * x) = 45
x = 45 / 1093.613
x = 0.0411480 km
Where x indicates the maximum distance he can sustain his highest speed in kilometers.
Thus, from the data available, we can determine that Lamar will not be able to maintain his maximum speed for the full 5km race, as he can only sustain it for 0.0411 kilometers.