Answer: The new gas pressure will amount to 468.66 atm
Explanation:
Boyle's Law: This principle indicates that at constant temperature and amount of gas, the pressure and volume of the gas are inversely related.
(At a constant temperature and gas quantity)
or,

where,
= initial gas pressure = 74 atm
= final gas pressure =?
= initial gas volume = 190 ml
= final gas volume = 30 ml
Substituting all known values into the above equation results in the final or new pressure of the gas.


Hence, the new pressure of the gas will be, 468.66 atm