Response:
2200 mg of antibiotic
Explanation:
The prescribed antibiotic dosage is 40 mg/kg of body weight.
For a patient weighing 55 kg, we calculate the dose of antibiotic as follows:
If we analyze 40/1000000, we can determine antibiotic allocation in kg per kg of weight
= 0.00004 kg of antibiotic for each kilogram
0.00004 multiplied by 55 (to find out the required amount for a 55 kg individual)
= 0.0022 kg
This 0.0022 figure converts to milligrams as follows
0.0022*10^6
= 2200 mg of antibiotic is indicated for a patient weighing 55 kg.
I believe you mean KO2 reacting with H2O. The reaction is 4KO2+2H2O->4KOH +3O2. The mole ratio O2:KO2 is 3:4. Thus moles of O2 produced = 0.500/4*3 = 0.375 mol.
Answer:

Explanation:
Assuming all calculations occur at standard pressure and a temperature of -1.72°C :

Where
is the number of moles of hydrogen
is the mass of hydrogen
is the density of hydrogen
I think the right choice is C. Coal, as it's utilized in making a multitude of products across the globe. I trust this information is useful to you.:)
Diethyl ether (DTH) and Tetrahydrofuran (THF).
Clarification:
- Grignard reactions react with water, resulting in the formation of alkanes. The presence of water leads to rapid decomposition of the reagent.
Therefore, solvents like anhydrous diethyl ether or tetrahydrofuran (THF), as well as poly(tetramethylene ether) glycol (PTMG), are used in experimental procedures to limit the exposure of Grignard reagents to air and moisture.
These solvents are chosen because the oxygen they contain stabilizes the magnesium reagent.
THF is a stable compound.