Greetings!
Determine the mass (in kg) of water generated from burning 1.0 gallon (3.8 L) of gasoline (C8H18). Gasoline has a density of 0.79 g/mL.
First, we need to balance the reaction:
Information:
m (mass) =? (in Kg)
v (volume) = 3.8 L → 3800 mL
d (density) = 0.79 g/mL
MM (Molar Mass) of gasoline (C8H18)
C = 8*12 = 96 amu
H = 1*18 = 18 amu
--------------------------
Thus, the Molar Mass (MM) of gasoline (C8H18) = 96 + 18 = 114 g/mol
Now, calculate the gasoline mass:




Next, find the mass of water:
Where: m (mass), MM (Molar Mass), n (mole count)
<phence:>




________________________________
I trust this is helpful, best regards... Dexteright02! =)
</phence:>